ICAns Garnered Multiple Awards at Mathematical Olympiad Competitions - Immaculate Conception Academy
19874
post-template-default,single,single-post,postid-19874,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

ICAns Garnered Multiple Awards at Mathematical Olympiad Competitions

Spread the love

By: Mrs. Ethel Dulatre

 

Thailand International Mathematical Olympiad (TIMO) is an annual international Olympiad competition jointly organized by OCEC from Hong Kong and Thailand Mathematics Society. It is a platform to stimulate and foster young people’s interest in learning mathematics, to strengthen the ability of their creative thinking, to widen their international perspective, and to promote the development of primary and secondary education and exchange of educational cultures throughout countries/ regions such as Hong Kong, China, Indonesia, Singapore, Malaysia, Thailand, Ukraine, Philippines, Kyrgyzstan, Iran, Taiwan, Vietnam, Myanmar and Cambodia.
 
The list of ICAN awardees from the TIMO Heat Round last October 25, 2020 is as follows:

Grade 7 – Secondary 1
Gold:
1. Samantha Lai 

Bronze: 
1. Kara Chua 

Participation: 
1. Mikhaela Sabelle Borbe 

Grade 9 – Secondary 3 
Bronze:
1. Amanda Kirsten Siy 

Grade 11 – Senior Secondary 
Silver:
1. Stephanie Lai 

 

The Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad became an International Mathematical Olympiad this year. Team Bulgaria, Cambodia, Indonesia, Philippines, Thailand, and Ukraine have sent representatives to join Qualifier Round 2020 with topics covering Logical Thinking, Arithmetic / Algebra, Number Theory, Geometry, and Combinatorics.
 
The list of ICAN awardees from the Big Bey Bay (BBB) Heat Round held last December 6 is as follows:


Grade 7 – Secondary 1 
Gold:
 
1. Samantha Rae Yu Lai

Silver: 
1. Kailyn Jian Uysipuo Tan 

Bronze: 
1. Kara Echauz Chua 
2. Felicia Esther Marie Remigio Bonales 

Merit: 
1. Andrea Nadine Ti Yu 
2. Janna Krystal Moya Chua 
3. Mireille Allison Gotauco Tan
4. Julia Alessandra Aguinaldo 

Participation: 
1. Carmela Alessandra Prado Caoile 
2. Kiersten Miara Que Alaban 
3. Tyler Johanna Yatco Ang 
4. Veniece Allyson Iman Pascual 
5. Lauren Isabelle Chan Cua 

Grade 8 – Secondary 2
Bronze: 

1. Arianna Victoria Yu Tiu 
2. Alessandra Faith Manadlang Tan 

Merit: 
1. Eunice Maegan Callano Uy
2. Micaela Ngo Sy 

Participation: 
1. Morgan Lao Lee 
2. Amanda Tan Yuyucheng
3. Ellyse Madison Callano Uy 
4. Sophia Danielle Chan Jacob 

Grade 9 – Secondary 3 
Bronze: 

1. Allyana Maxine Gotauco Tan 
2. Amanda Kirsten Siy
3. Maeven Valerie Tan Sua 

Grade 11 – Senior Secondary 
Gold: 

1. Stephanie Rae Yu Lai 

 
Additionally, ICA was ranked in 10th place among the schools who participated in the BBB. ICA was also given the “Most Performing School” Award for the said competition.


No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonCall Now